Turíčna vigília v Oponiciach

Farský kostol sv. Petra a Pavla — 14. máj 2016 o 20. hod.

Vigília Zoslania Ducha Svätého má ráz vytrvalej modlitby podľa príkladu apoštolov a učeníkov, ktorí jednomyseľne zotrvávali na modlitbách spolu s Máriou, Ježišovou matkou, a očakávali Ducha Svätého.

Slávnosť Zoslania Ducha Svätého — Turíce

V nedeľu 15. mája 2016 slávi Katolícka cirkev slávnosť Zoslania Ducha Svätého – Turíce (Svätodušná nedeľa), ktorý sa slávi na 50. deň po Veľkej noci. Skončí sa tak veľkonočné obdobie. V deň Turíc sa Kristova Veľká noc završuje vyliatím Ducha Svätého, ktorý je zjavený, daný a udelený ako božská osoba. V ten deň je plne zjavená Najsvätejšia Trojica. Od toho dňa je Kráľovstvo, ktoré ohlasoval Kristus, otvorené pre tých, čo v neho veria. Vyliatím Ducha Svätého v deň Turíc bola Cirkev zjavená svetu.
Korene sviatku Zoslania Ducha Svätého spočívajú v židovstve. V knihe Levitikus 23,15-21 sa uvádza tento deň ako slávnosť žatvy alebo ako deň potravín. Sviatok trval len jeden deň. Žatva sa začínala po Veľkej noci a končila sa Turícami. Podľa knihy Exodus 23,16 bola to slávnosť žatvy (Dt 16,9), teda po našom dožinky. Slávnosť sa konala na 50. deň po Veľkej noci. Ináč sa tento sviatok nazýval aj sviatok týždňov, kedy sa obetovali prvotiny úrody, preto aj deň „prvotín“ (Nm 28,26). Až neskoršie sa snažili Židia dať tomuto sviatku duchovnú podstatu a začali ho označovať ako „deň vydania Zákona“. Pri tejto jednodennej slávnosti bola predčítaná kniha Rút. Pre kresťanov je v prenesenom zmysle tento sviatok takisto vďakyvzdaním za úrodu – Kristovou žatvou je založenie Cirkvi a Turíce sú jej zrodom – teda „narodeninami“.

Čas počúvať, rozjímať a odpovedať na Božie Slovo.

Ako sa prihovára človek človeku? Na ľudskej komunikácii nie je nič tajomné. Druhých ľudí poznávame tým, že počúvame slová, ktoré používajú. Slová sú premostením priestoru medzi ľuďmi. Umožňujú nám viac zistiť o druhých a viacej sa k nim približovať. Kresťania preto od začiatku pozerali na Bibliu s úctou, lebo obsahuje slová, ktoré premosťujú priepasť medzi človekom a Bohom – Božie slová. Biblia ide dokonca o krok ďalej – ukazuje, ako sa Božie Slovo nakoniec stane telom a krvou Ježiša Krista. Keď sa učíme počúvať jeho slová, vtedy počúvame slová Božie. Keď sa učíme milovať ho, vtedy sa učíme milovať Boha.
Aby nás však modlitba viedla k vytváraniu takej lásky, ktorá bude schopná meniť nás na lepších ľudí, musíme sa učiť počúvať. Pravá kresťanská modlitba preto nezačína tým, že sa vrhneme do nejasných stavov transcendentného vedomia, ale tým, že sa budeme snažiť počúvať Božie slová, zvlášť tie, ktoré povedal Ježiš Kristus. Keď potom čítame Písmo a slovám v modlitbe dovolíme pomaly sa usadiť v našom srdci, vtedy práve počúvame Boha, ktorý sa nám prihovára.
Celá liturgia turíčnej vigílie nám umožňuje zažiť túto skúsenosť cez čítania, modlitby a spevy hlboko preniknuté Svätým Písmom. To nás vynikajúcim spôsobom pripraví na stretnutie zo Zmŕtvychvstalým Spasiteľom v Eucharistii.

Čo je to vigília

  • vigília (z latinského slova „vigilia“ — „bdenie“) je bohoslužba v predvečer kresťanského sviatku
  • týmto slovom sa označuje tradícia prípravy na určitý sviatok alebo mimoriadnu udalosť bdením v noci pri modlitbách
  • v kresťanskej liturgii máme správy o vigíliách zaznamenané už v 5. storočí
  • najznámejšie vigílie v rímskom obrade sú:
    1. Veľkonočná vigília na Bielu sobotu
    2. Vianočná vigília na Štedrý večer
    3. Turíčna vigília v predvečer slávnosti Zoslania Ducha Svätého

Ako bude prebiehať

  1. Modlitba psalmódie Vešpier z Liturgie hodín
  2. Liturgia slova: štyri čítania zo Starého Zákona
    a dve čítania z Nového Zákona
  3. Liturgia Eucharistie
  4. Malé agapé

S homíliou sa prihovorí teológ vdp. Jozef Švercel, PhD.
Spevy počas vigílie bude interpretovať spevácky zbor Psallite Deo.

Srdečne ste pozvaní!